International Manifesto in support of the workers and people of Venezuela

ENGLISH - NEWS & DOCUMENTS
Modificar el tamaño de letra:

Repression in VenezuelaBy Trade Union and political leaders

We, the undersigned, wish to express our solidarity with the people and workers of Venezuela, immersed in a terrible social crisis, and who suffer a severe repression in recent protests against hunger and in defence of democratic rights.

Our solidarity with the venezuelan people and their struggles materialises in the rejection of the government of Nicolas Maduro, supported by the Armed Forces, which has killed over 120 people protesting against the hunger, the misery and the government.

We do not support the pro-American right wing opposition of MUD (Democratic Unity Roundtable). We repudiate all interference in Venezuela by European and American imperialism, headed today by Donald Trump.

Maduro has denounced a "coup plan" and a so called economic war, however, the real coup was applied by his government to the working people and the masses.

Moreover, Maduro uses a fraudulent National Constituent Assembly (ANC), with which it seeks to perpetuate himself in power indefinitely to continue securing business with domestic enterprises and multinationals at the expense of the people.

The government boasts that with the Constituent Assembly it has achieved "peace and tranquillity". But actually it has solved none of the problems that gave rise to the protests; inflation, scarcity, hunger and unemployment have worsened. Meanwhile, Maduro continues to pay the foreign debt. He recently announced that in two years he has paid US$65 billion, while drastically reducing imports, worsening the shortage of food and medicines.

The answer for the venezuelan people´s needs will not come through negotiations between Maduro, MUD and imperialism to continue applying one of the most terrible economic adjustment plans in the country's history. The only possible way out will continue to be the struggle and the unified mobilisation to get rid of this government and its starvation and dictatorial policy. For this reason, we propose the organisation of a general strike to overthrow Maduro and impose a working-class alternative for the country.

In Venezuela, we express our support for all popular mobilisations aiming at this fundamental change and to impose a workers' and people's emergency economic plan. A plan to expropriate the multinationals and expel imperialism, to nationalize oil 100 percent for the Venezuelan people. A plan to stop paying foreign debt and use all these resources to provide food, health, education and jobs to working people. In this path, we support any unitary initiative that contributes to the construction of an independent socialist and of the workers´ political alternative.

Signatures:

Argentina

Rubén "Pollo" Sobrero, Secretary General Rail Workers Union, Western-Haedo Branch

Edgardo Reynoso, Rail workers leader Stewards Committee TBA-Sarmiento Railway line

Angélica Lagunas, Secretary General ATEN, teachers of Neuquén Province

Jorge Adaro, Secretary General Ademys, teachers of the city of Buenos Aires.

Pablo Almeyda, General Steward Ministry of Economy Branch, Association of State Workers (ATE).

Cristian Luna, Secretary General SITE. Nurses' Union Tucumán Province

Germán Tonero, steward assembly sector, General Motors, Rosario

Sebastián Romero, steering committee of the suspended, General Motors, Rosario

Rodolfo Vidal, Internal Claims Commission (CIR), Felfort

Franco Idoeta, CIR, Felfort

Carolina De Filippi, Board of Directors, SUTE, teachers Mendoza Province

Adriana Astolfo, Secretary General of ADOSAC Pico Truncado, Teachers Santa Cruz Province

Mónica Méndez, Board of Directors, Cicop, Physicians Buenos Aires Province

Graciela Calderón, Deputy Secretary of SUTEBA, La Matanza, Teachers Buenos Aires Province

Isabel Guzmán, leader of Teachers on the Move,

Viviana Carranza, trade union steward, FOETRA, telecommunication workers.

Juan Carlos Giordano, national Deputy for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT;

Mónica Schottahuer, Railway workers steward and Buenos Aires Province deputy for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT

Laura Marrone, teachers leader and City of Buenos Aires legislator for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT

Liliana Olivero, former Deputy Cordoba Province for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT

Ezequiel Peressini, Deputy Cordoba Province for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT

Anisa Favoretti, Deputy Santiago del Estero Province for Izquierda Socialista (Socialist Left)-FIT

José Castillo professor, leader of AGD (lecturers University of Buenos Aires) and of Izquierda Socialista (Socialist Left)

Nicolás Núñez, Executive Committee of the FUA (Argentine Universities Federations students union)

Mercedes Trimarchi and Malena Lenta, leaders of Isadora-Mujeres en Lucha (Women in Struggle) group

Mariana Romero, Board of Directors, SUTEBA, Ensenada, Buenos Aires Province

Hugo Navarro, former steward Union Obrera Metalúrgica (UOM, Metalworkers Union)

Héctor De la Pera Ibáñez, steward, ATE, Morón, Buenos Aires Province

Pieri García, former oil steward, Nuevo Cerro Dragón (NCD), CD

Javier Balcázar, miners steward, Cerro Vanguardia, San Julián, Santa Cruz

Vice-Presidency of "El Viraje", Students Centre, Philosophy and Letters Faculty, University of Buenos Aires

Lorena Cáceres, Congressional Delegate, SUTEBA

Patricio Peralta, Congressional Delegate, SUTEBA

Juan Ignacio Jerez, Congressional Delegate, SUTEBA

Gabriela Capurro, Nicolás Riu, Carla Gómez, Tamara Suyai y Juan Giglio, por Convergencia Socialista de Combate

Belgium

Nathalie Leloup, CGSP-ALR delegate Saint-Gilles, Brussels.

Catherine Bernard, Delegate of Trade Union of Technical and Management Employees (SETCA) – Luxembourg

Matthieu Lallemand, Delegate General Office of Public Services, Local and Regional Administrations (CGSP-ALR), Anderlecht, Brussels

Martin La Grange, delegate to CGSP-Cheminots, Brussels

Bolivia

José González, Executive Secretary Federation of Health Workers, Cochabamba

Sergio Yapu, Secretary General Rural Teachers Union of El Alto

Gualberto Arenas, leader of the Peasant Regional Federation of Valle Alto, Cochabamba

Carlos Rojas, leader Fejuve Contestataria (Juntas Vecinales) of El Alto

Alaín Rivera, lawyer, Legal Office, Workers of Cochabamba

Humberto Balderrama, member National Directorate of the Workers' Party

Eliseo Mamani, former Executive of Federation of Rural Teachers of La Paz

Jesus Choque, worker of Fino, ex-leader Factories Federation of Cochabamba

Olga Espinoza, academic student, steward of Students Communication Centre, UMSA

Isabel Jimenez, urban teacher

Gonzalo Sanjines, ARPT leader

Lola Paucara, leader of Fuerza

Martha Lima, leader of Fuerza

Brazil

Raimundo Cordeiro, coordinator, Sao Paulo Metro Workers' Union

Celso Borba, president of Fenametro (National Federation of Subway Workers)

Joaninha Oliveira, member of CSP-CONLUTAS National Executive

Rita de Souza, head of the National Movement of Banking Opposition (MNOB) and member of CSP-CONLUTAS National Executive

Ze Maria, Member Central Committee of the PSTU Brazil.

Joao Batista Araujo "Babá", of Socialist Current of the Workers (CST), founder of PSOL, former Federal Deputy

Silvia Santos, CST and founder of PSOL

Rosi Messias, CST, Executive PSOL Rio de Janeiro

Michel Oliveira, CST, National Executive of PSOL

Barbara Sinedino, General Coordination of SEPE Rio de Janeiro (Professors Union)

Gerson Silva, General Coordination SINTSEP-PA and Director of CONDSEF (Public Servants and Confederation of Public Servants)

Douglas Diniz, Socialist Fight (LS), National Directorate of PSOL

Manuel Iraola, State Directorate of PSOL Sao Paulo

Zila Camarão, Coordinator FASUBRA and SINDTIFES (Federation of University Workers and University of Pará Workers Union)

Adriano Dias, rank-and-file steward and Opposition of Brazil Post, Rio de Janeiro

Bruno da Rosa, rank-and-file steward and Opposition of the Garis, Rio de Janeiro

Pedro Rosa, Coordinator SINTUFF (Education Workers Union)

Cirlene Coelho, General Coordinator SINTUFF

Carlos Abreu, General Coordinator SINTUFF

Bernarda Ferreira, General Coordinator SINTUFF

Marcio Amaral, rank-and-file steward and Opposition Road Workers, Pará

Babá, Federal Public Servant, foundation member of CUT (Unified Workers' Central) and FASUBRA (University Workers Federation)

Diego Vitello, Safety Officer Metro Sao Paulo

Consolacao Rodrigues, Coordinator SINTSEP (Public Service Workers), Pará

Aguinaldo Barbosa, Coordinator SINTSEP (Public Service Workers), Pará

Regina Brito, Coordinator SINTSEP (Public Service Workers), Pará

João Santiago, Coordinator SINTSEP (Public Service Workers), Pará

Katia Souza General Coordinator SINDTIFES (Federal Institution Workers Union)

Afonso Modesto, Coordinator SINDTIFES

Elenice Lisboa, Coordinator SINDTIFES

Sergio Lima, Coordinator SINDTIFES

Matheus Schneider, Director of Branch 39 CPERS (teachers union Rio Grande do Sul)

Osmar Tonini, Professor Rio Grande do Sul State Network

Bianca Damascena, Rio Grande do Sul State Network

Claudemir Teixeira, Director of Banking Workers Union of Maranhão,

Pablo Andrada, Professor UFPB, Opposition ADUFPB (University State of Paraíba)

Jacqueline Pinto, General Coordinator SEPE (State Union Education Professionals), Niterói

Márcia Paschoal, General Coordinator SEPE, RegV

Bruno Melo, Professor of Rio de Janeiro State Network

Adolpho Ferreira, Professor of Municipal Network Rio de Janeiro and Itaguaí

Charles Pimenta, Director SEPE, Rio de Janeiro

Leandro Galindo, Director SEPE, Niterói

Jorge Augusto, General Coordinator SEPE, RegV

Alberto Marins, Director SEPE, Niterói

Mariana Nolte, professor Rio de Janeiro State Network

Varvara Seabra, SEPE, Niterói

Priscilla Correa, SEPE Rio de Janeiro, Reg.V

Lisandro Cordeiro, SEPE Rio de Janeiro, Reg.V

Ligia Regina, rank-and-file steward, HUAP (Antonio Pedro University Hospital)

Rafael Soares, rank-and-file steward, HUAP

Edimilson Luis, Coordinator SINTUFF

Sadi Herculano, Coordinator SINTUFF

Heloisa Helena, Coordinator SINTUFF

Ruth Helena, Coordinator SINTUFF

Jeferson Alves, Coordinator SINTUFF

Eduardo Magno, Coordinator SINTSEP, Para

Francisco Brito, Coordinator SINTSEP, Para

Eliana Mendes, Coordinator SINTSEP, Para

Luzia Pereira Costa, Coordinator SINTSEP, Para

Ednardo Lobao, Coordinator SINTSEP, Para

Maria Rosa Tavares, Coordinator SINTSEP, Para

Milton Souza, Coordinator SINTSEP, Para

Edson Batista (Edinho), Trade Union steward, Opposition Brazil Post, Rio de Janeiro

Daniel Gabilan, Trade Union steward, Opposition Brazil Post, Rio de Janeiro

Angélica Sousa, Trade Union steward, Opposition Brazil Post, Rio de Janeiro J

Everton Luiz, Trade Union steward, SINTTEL, Minas Gerais (telemarketing)

Edivaldo de Paula, Trade Union steward, SINTTEL, Minas Gerais

Frederico Augusto, Professor in Goiania

Jonte Fernandes, Professor in DF (Federal District)

Camila Inácio, Public Servant in DF

Daniel Pacheco, rank-and-file steward and Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Lino Alves, rank-and-file steward and Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Francinei Viana, Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Antonio da Silva, rank-and-file steward and Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

José Nilton (Andarai) - Substitute of Cipa (Internal Commission for Accident Prevention) and Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Hymberto Silva, Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Ademir dos Santos, Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Milton Souza, Opposition Urban Cleaners, Rio de Janeiro

Sandra Helena, rank-and-file of the Retirees, Federal Fluminense University

Indaiá Moreira, Fiscal Council of SINTUFF (Education Workers Union)

Wania Ribeiro, Fiscal Council of SINTUFF

Alessandra Primo, Activist of the SINTUFF Women's Commission

Lucyene Almeida, Member Grassroots Commission Federal Fluminense University Library

Hugo Queiroz, Director of SINDIPETRO (Oilworkers Union), Rio de Janeiro

Ismael Serrano, Opposition Sindjustiça (Justice Workers Union), Rio de Janeiro

Adonias Neri, professor at ETEC (Techincal Colleges) Southern Zone, Sao Paulo

Marcus Benedito, State Public Service, Para

Carlos Roberto, State Public Service, Para

Renata Durval, State Public Service, Para

Valdenise Ribeiro, Opposition SINTUFRJ (Education Workers Federal University of Rio de Janeiro)

Rafael Medeiros, Opposition SINTUFRJ

Francisco de Paula, Opposition SINTUFRJ

Raquel Polydoro,- Opposition SINTUFRJ

Marco Aurélio Ribeir, General Coordinator SINTESNIT (Municipal Workers Union of Niteroi), FITES Press Coordinator

Atnágoras Lopes, leader Union of Construction Workers of Belém and member national executive of CSP-CONLUTAS, Para

José Batista, leader of the Union of Civil Construction Workers of Fortaleza and member national executive of CSP-CONLUTAS, Ceara

Cláudia Ribeiro, leader of the Education Workers Union in Recife's municipal Education network and member of the state executive of CSP- CONLUTAS, Pernambuco

Marcela Azevedo, leader of the Women in Struggle Movement and member of the national executive of CSP-CONLUTAS

Paulo Barela, member of the national executive of CSP-CONLUTAS

Luiz Carlos Prates (Mancha), leader of the Metalworkers' Union of São José dos Campos and Region, and member of the national executive of CSP-CONLUTAS

Rosália Fernandes, leader of the Health Workers Union of Rio Grande do Norte, and member of the national executive of CSP-CONLUTAS

Wilson Ribeiro, national opposition Banking Union Sao Paulo and member of the national executive of CSP-CONLUTAS, Sao Paulo

Avanilson Araújo, leader of the Popular Struggle movement.

Lourival Gomes da Silva Ferreira, President of the Civil Construction Industry Workers Union, Roraima

Alex Fernandes, Directorate of the Sao Paulo Metro Workers' Union

Alex Santana, Directorate of the Sao Paulo Metro Workers' Union

Alexandre Roldan, Directorate of the Sao Paulo Metro Workers' Union

Mauricio Santos, Directorate of Apeoesp (Teacher's Union of Sao Paulo State)

Nancy Galvão, Directorate of Apeoesp (Teacher's Union of Sao Paulo State)

Sergio Brito, Head of Taboao da Serra Branch, Apeoesp, Taboao da Serra,

Wellington Cabral, Directorate of the SJC Chemical Workers' Union, Sao Paulo

Davi Paulo, Directorate of the SJC Chemical Workers' Union, Sao Paulo

Carlos Roberto, Directorate of the SJC Chemical Workers' Union, Sao Paulo

Luiz Eduardo Sanches, Directorate of the SJC Chemical Workers' Union, Sao Paulo

Cristiano Leite, Directorate of SJC Chemical Workers' Union, Sao Paulo

Suzete Chaffin, Professor, leader of United to Fight

Lisboa, leader of Municipal Services Union of São Sebastião, Sao Paulo

Izabel Firmino, rank-and-file steward SINTUFF (HUAPA)

Sandra Guizan, rank-and-file steward SINTUFF (HUAPA)

Juliana de Freitas, Opposition SIMPRO, Federal District

Angelo Balbino, Opposition SIMPRO, Federal District

Lucas Barbosa, Opposition SINDSEP (Public Servants Union), Federal District

Rubens Teixeira, Directorate of Sindados (Data Processing Employees Union), Minas Gerais

Hallison Tenório, Directorate of FENTECT (National Federation of Postal and Telegraph Workers) and SINTECT (Postal Workers Union), Pernambuco

Eliomar Macaxeira, Directorate of SINTECT (Postal Workers Union), Pernambuco

Afonso Rufino, Vice President of SINTECT (Postal Workers Union), Amazonas

Jane Neves, Directorate of SINTECT, Amazonas

Andrea Solimoes, Vice President North II of ANDES (National Association of Higher Education Teachers)

Jennifer Webb Santos, Directorate of ADUFPA (Association of Teachers Federal University of Para)

Neide Solimoes, Directorate of CONDSEF (Confederation of Federal Public Service Workers) and SINTSEP (Public Servants Union), Para

Eduardo Pimentel, Directorate of SINTSEP-Para

Marco Antonio Solimoes, Directorate of SINTSEP-Para

Walmir da Silva Brito,- Directorate of SINTSEP-Para

Fredielson Rodrigues, Directorate of SINTSEP-Para

Laerte Carlos Oliveira, Directorate of SINTSEP-Para

Silvia Leticia Luz, State Coordination of SINTEPP (Public Education Workers), Para)

André Tavares, District Coordination of SINTEPP, Belém, Para

Reginaldo Reis, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Baiao, Para

Jonas Favacho, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Baiao, Para

Antonio Carlos, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Baiao, Para

Jacilene do Socorro, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Baiao, Para

Paulo Sergio, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Concordia do Para

Antonio Souza dos Santos, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Concordia do Para

Amiraldo Garcia, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Bujaru, Para

Maria Luiza Ferreira, Sub-Branch Coordination of SINTEPP, Tailandia, Para

Lazaro Guedes, Coordination of SINTEPP Western Region

Mauricio Matos, Directorate of SISEMPPA (Union of Public Servants State of Para)

Messias Flexa, Opposition SINSEPEAP (Public Servants Union of Amapa State)

Marcelo Rodrigo Gomes, Opposition SINSEPEAP

Cássia Ceres, leadership of United To Fight (Union current)

Iano Serrao, Directorate of DCE UNAMA (Students Centre, University of Amazonia)

Amanda Lopes, Directorate of DCE UNAMA

Duylio Aleixo, Directorate of DCE UNAMA

Chile

María Rivera, Public Defender's Advocate

Luis Cortés, union leader, SINTRASAR (Wage Earners Union)

Manuel Quiñones, union leader, Mas Errazuriz Workers Union No 3

Franco Adasme, union president, SINTRASEP (Private Sector Workers Union)

Marcela Olivares, provincial director, ANEF (National Association of Tax Employees), Valparaiso

Esteban Retamales, Student Counselor, FECh (University of Chile Student Federation)

Ranier Rios, Leadership member of MST (Socialist Workers Movement)

Carmen Moncada, president Free Fairs Workers Union of Paine

Jonathan Rios, president, Call Centre and Retail Workers

Sebastian Coloma, company sales Portia.

Elizabeth Rodriguez, trade union steward ABCDIN Department Store

Gustavo Gonzales, San Jose Hospital Advisory Council.

Marlon Cortes, food company Agrosuper

Giovana Pitrimil, steward call centre IBR.

El Salvador

Erick Alexander Zelaya Ramos, Secretary General of the National Union for the Defence of the Working Class - UNT

Jhon Vega, President Workers' Party

Ricardo Solís, Secretary General, SITRASEP (Private Sector Workers Union)

Jouseth Chaves, Secretary of Disputes, SITRASEP

Meylin Sancho, President Association of Teacher Training Students - UCR

Ana Yancy Carranza, High Council of Student Orientation - UCR

Angie Alvarez, President Students Association of Tacares Campus

Greivis González, President Pedagogical Unit Jose Fidel Tristan

Sonia Margarita Viñerta, General Secretary, Union of Workers of the Salvadoran Institute for the Development of Women – USTTISDEMU

Jose Alberto Monge, Secretary General , Health Workers Union

Spanish State

Toni Granados. Councillor of Girona City Council for the CUP-Crida per Girona. Trade union delegate and chairman of the chemical factory committee of Girona, member of the trade union movement For a Left Turn of CCOO (Workers Commissions), Girona

Carlos Rodriguez Perez, steward of City of Barcelona Workers Union, affiliated to CGT (General Confederation of Labour)

Josep Lluis del Alcázar i Fabregat, steward of teachers union, affiliated to CGT and member of the leadership of Lucha Internacionalista (Internationalist Struggle)

Luisa Luque, steward of Eulen (telemarketing) workers' union and part of the strike committee in the over one month strike they carried out against 362 layoffs

Angel Luis Parras, State Coordination member of Co.bas (Rank-and-file Commissions Union)

Alfonso Araque, State Coordination member of Co.bas

Pilar Leon, Intersectorial Commission member of Co.bas Madrid.

David Perez, day-labour leader and Representative of Co.bas Seville

Venus Hervas, casual worker; member of the strike committee of Eulen (telemarketing)

Marga Olalla Marfil, , Workers Union Barcelona City Council. Affiliated to CGT

Miquel Blanch, steward, Adult Schools Teachers Union. Member of the Trade Union Current For a Turn to the Left of CCOO, Girona

Pedro Mercadé Toro, steward, Teachers Union. Affiliated to CGT. Municipal activist in the Alternativa d'Esquerres del Prat (AE-EP – Left Alternative of El Prat)

M. Esther del Alcázar i Fabregat, Member of CGT-Education.

Adriana Beidenägl, activist of Marea Pensioners.

Alfons Enrique, unionist of the Trade Union Current For a Turn to the Left of CCOO, Girona

Andreu Pagés Toldr,. Local activist neighbourhood of Gracia, Barcelona

Anna Morello Just, teacher trade unionist affiliated to CGT. Activist of the neighbourhood movement of L'Hospitalet from CUP-PA

Antonio Díaz Cintado, unemployed metalworker

Charo León, unemployed, striker in the fight of Eulen (telemarketing company, casual workers) of over one month.

Cristina Mas i Andreu, Journalist and promoter of the Coordination odf Media in Fight. Activist in solidarity with the Syrian revolution

Nuria Solé, teacher. Municipal activist in the Alternativa d'Esquerres del Prat (AE-EP – Left Alternative of El Prat)

Víctor Messegue, public servant. Activist of the neighbourhood movement of L'Hospitalet from CUP-PA

Dominican Republic

Máximo Rafael Almonte, dirigente del Movimiento Socialista de Los Trabajadores (MST)

France

Michel Griselda, profesora, secretaria de seccion sindical CGT-educ, Seine St Denis, region de Paris

Demareti Mathieu, profesorUniversidad de Toulouse , sindicato CGT Ferc-SUP

Davier Jean-Louis, sindicato CGT correos de Paris

Geffrotin Loic, sindicato CGT – Educ'Action Rouen.

Albizzati Antoine, Comité Justicia para Théo, Paris

Guzmán André, profesor, Movimiento Comunista Internacionalista (MCI-UIT-CI), Paris, Seccion del sindicato Solidaires Étudiants, Universidad Paris 3

Duguet Laura, sindicato Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Ly-Urbina Mélody, sindicato Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Jouanaud Paul-Amour, sindicato Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Gourmelon Alexandre, sindicato Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Berdah Keno, sindicato Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Flambeaux Julien, profesor, Solidaire Étudiant-e-s, Universidad Paris 3

Italy

Fabiana Stefanoni, profesora, Cub, No Austerity (Italia)

Massimiliano Dancelli, obrero metalúrgico, Fiom, No Austerity (Italia)

Mexico

Jesús Torres Nuño, presidente del Consejo de Administración de Trabajadores Democráticos de Occidente

Rosendo Castillo Amante, secretario del Consejo de Administración de Trabajadores Democráticos de Occidente

Jorge Wimber Alvarado, Vocal Tesorero del Consejo de Administración de Trabajadores Democráticos de Occidente.

Federico Martínez Barba, 1er Vocal del Consejo de Administración de Trabajadores Democráticos de Occidente

Leda Silva Victoria, secretaria general de la Delegación D-III-52, Sección XI del SNTE. Docente

Elizabeth Reyna San Juan de la delegación. D-III-186 Sección XI del SNTE. Docente

Mónica Martínez Martínez de la delegación D-III-187, Sección XI del SNTE. Docente

Genoveva Ramírez Fernández, profesora de la Sección X del SNTE-CNTE. Docente

Enrique Gómez, Comité Ejecutivo del Movimiento al Socialismo, Sección mexicana de la UTI-CI

Francisco Retama, Comité Ejecutivo del Movimiento al Socialismo, Sección mexicana de la UTI-CI

Nicaragua

David Caballero, por Comité Obrero

Panama

Priscilla Vásquez, dirigente nacional de los trabajadores del Seguro Social de Panamá

Virgilio Arauz, dirigente de Propuesta Socialista

Paraguay

Claudio Duarte – Miembro de la CD del Sindicato de Trabajadores de la Universidad Católica

Julio López – Confederación de la Clase Trabajadora.

Eduardo Aguayo – Miembro del Comité Central del PT Paraguay

Guido Romero – Representante Estudiantil de la Facultad de Trabajo Social

Perú

José Quispe García, Delegado del Comité de Lucha docentes de Huanta-Ayacucho

Jorge Corzo Portocarrero, Coordinador distrital del Frente Amplio

Enrique Fernández Chacón, ex diputado nacional, dirigente de Unidos en la Lucha

Taylor Uriel Rojas Rojas, dirigente de Uníos en la Lucha

Manuel Fernández sec. General del sindicato de Celima

Portugal

Joáo Pedro Freire, Editor Tribuna Socialista

Syria

Yassin al-Haj Saleh, writer

Tunisia

Abdelmajid Haouachi - Journalist et Militant

Abdelkader Zayani - Membre du Syndicat de Formation Professionnelle, UGTT

Turkey

Sedat Durel, Secretario General del Sindicato de los trabajadores revolucionarios de la telecomunicación y de centro de llamados

Atakan Çiftçi, delegado del Sindicato de los trabajadores de educación y de ciencia

Oktay Çelik, presidente del Partido de la Democracia Obrera

Gorkem Duru, editor de Frente Obrero

Uruguay

Bruno Gerosa delegado de ANTEL (telefónica estatal)

Lorena Cabodevilla integrante de la lista 1871 Suinau (Instituto del Niño y el Adolescente del Uruguay)

Heber Colombo lista 1871 SUINAU

Venezuela

Orlando Chirino, excandidato presidencial, coordinador nacional de la Corriente Clasista, Unitaria, Revolucionaria y Autonoma (C/cura)

Jose Bodas, secretario general de la Federacion Unitaria de Trabajadores Petroleros de Venezuela (Futpv)

Miguel Angel Hernández, secretario general del Partido Socialismo y Libertad (PSL )

Francisco Luna, secretario ejecutivo de la Futpv

Bladimir Carvajal, miembro del Tribunal Disciplinario de la Futpv

Antonio Espinoza, docente universitario, secretario de Finanzas de Fapicuv, dirigente nacional del PSL

Armando Guerra, docente universitario, dirigente nacional del PSL

Rolando Gaitán, exdirectivo de la Asociación de Profesores de la Universidad de Carabobo, dirigente nacional del PSL

Simón Rodríguez Porras, dirigente del PSL

Albert Villarroel Secretario de Reclamos de ATAUNEG Miembro del Comité Ejecutivo de la UST Venezuela

Leonardo Arantes Miembro del Comité Ejecutivo de la UST Venezuela

Marco García, trabajador universitario, secretario de Relaciones y Propaganda de SinatraUCV

Thony Navas, president of Sirtrasalud, Distrito Capital, Caracas

Alcedo Mora Jr., human rights activist campaining for truth and justice for his father, Alcedo Mora, who was a victim of forceful disappearance

Nelson Jesús González of OPR Bravo Sur

 

Artículos relacionados

Revista Internacional

Correspondencia Internacional

Nahuel Moreno - Biographical Outline

Traductor/Translate

Buscar en el sitio